Sett spor for kommende generasjoner

Bjørnar Grønbech (75) er klar i sin oppfordring: – Sett opp Søndagsskolen i ditt testament, og bety en forskjell for de kommende generasjonene.

Reportasje: Ingeborg Mork Holm, kommunikasjonsrådgiver


– Det er viktig å nå ut med det gode, kristne budskap til barna, slik at de får ble kjent med Jesus, sier 75-åringen.

Han har bred arbeidserfaring fra kristne aktører som Indremisjonsselskapet, KABB, Lunde forlag og KrF. Men det er i Søndagsskolen han har lengst fartstid, som kontorleder i seksten år. Nå som Bjørnar er pensjonist, ser han tilbake på gode år i organisasjonen:

– Å jobbe i Søndagsskolen var helt topp! Jeg opplevde det som et givende arbeid å stå i.

Selv om det er over tjue år siden han sluttet i jobben, har Søndagsskolen fortsatt en spesiell plass i hjertet.

Godt innhold til barna

Bjørnar gikk selv på søndagsskolen som liten, og det var naturlig at barna hans gjorde det samme. Som bestefar er han glad for at tradisjonen også videreføres til neste generasjon.

Det kan by på koselige stunder med barnebarna:

– Jeg var oppe hos barnebarnet mitt her om dagen og leste fra søndagsskoleboka om Gulliver og vennene hans. En veldig fin bok, synes bestefaren.

I mange år var Bjørnar også frivillig søndagsskolelærer. Altså er det ikke mange sider ved arbeidet han ikke kjenner til. Den engasjerte støttespilleren deler sine tanker om hvorfor organisasjonen er så viktig å opprettholde:

– Søndagsskolen har generelt mye flott materiell, med god pedagogikk og et solid teologisk innhold. Å testamentere til Søndagsskolen bidrar til at barn får høre bibelfortellingene på en relevant og levende måte.

Viktigere enn noen gang

Siden han sluttet i organisasjonen, har Bjørnar sett endringer både i samfunnet og i kristenlandskapet.

– Antall kristne har gått ned de siste årene, og det samme gjelder folk som kjenner til søndagsskolearbeidet, legger han merke til.

Bjørnar mener at det må legges inn en felles innsats for at barn skal få bli kjent med Jesus også i tiden framover. Han blir glad for å se at det nytter å være fast giver til Søndagsskolen:

– Det er flott å se at stadig nye søndagsskoler og grupper nå startes rundt om i landet.

Enkelt å testamentere

I sin tid fikk kontorlederen jobbe mye med testamentariske gaver i Søndagsskolen. Han forteller at det er enkelt å sette opp sitt testament.

– For den som ikke har så mange arvinger etter seg, er det jo en gylden anledning til å bety en forskjell for andre barn og unge. Men det er også mulig å gi til Søndagsskolen samtidig som man gir til sin egen familie, sier 75-åringen.

Da gjelder det bare å være åpen og ryddig:

– Ta en prat med familien og informer om planene dine. Og sørg for å sette opp testamentet på en ordentlig måte.

Søndagsskolen tilbyr gratis advokathjelp til å sette opp organisasjonen i testamentet, for alle som ønsker det. Da kan man være trygg på at man har alt på stell.

Advokat Ole-Andreas Refsnes
Telefon: 970 33 724
E-post: oar@adv-haa.no

Gaven utgjør en forskjell

Å jobbe med økonomien til Søndagsskolen, har gitt Bjørnar god innsikt:

– Jeg har selv erfart hvor viktig de testamentariske gavene er. Organisasjonen bæres i stor grad av pengegaver, og de større summene utgjør naturlig nok en ekstra forskjell, sier han.

Derfor oppfordrer han alle som har mulighet, til å vurdere om de kan sette opp en sum eller prosentandel til Søndagsskolen i sitt testament.